Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy osoba, która nas obsługuje, jest rzeczywiście kompetentna, najskuteczniejszym sposobem na przekonanie się o tym wydaje się poproszenie ją o potwierdzenie kwalifikacji. W przypadku optyka będzie to dyplom optyka czeladnika, technika optyka, mistrza optyka, licencjata optyka, a także magistra fizyki, o ile ukończoną specjalnością jest optometria. Prośby tej nie powinniśmy się wstydzić, a jeśli optyk posiada któryś z wymienionych dyplomów, możemy mieć pewność, że pochwali się nimi. Pamiętajmy także, aby podchodzić z pewną ostrożnością do deklaracji o ukończeniu różnego rodzaju szkoleń i kursów. To cenna wiadomość, nie są one jednak równoznaczne z kwalifikacjami opisanymi powyżej. Jeśli wstydzimy się zapytać o kwalifikacje wprost, możemy skorzystać także z kilku innych sposobów niezawodnej oceny tego, czy mamy do czynienia z salonem optycznym, który powinien wzbudzić nasze zainteresowanie.
O co pytać?
W pierwszej kolejności postarajmy się ocenić fachowość optyka już na podstawie rozmowy. Pamiętajmy przy tym, że imponować powinno nam nie wyszukane słownictwo, ale prostota przekazu, bo im więcej się wie, tym prościej jest się to w stanie wytłumaczyć. Jeśli personel nieustannie powtarza nam slogany, z którymi zdążyliśmy się już zaznajomić analizując szyldy reklamowe, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z osobami, które charakteryzuje być może dobra pamięć, ale które nie mają pojęcia, o czym właściwie mówią. Sami możemy pomóc w wystawieniu oceny zadając proste, ale bardzo konkretne pytania. Jeśli nie uzyskamy na nie wyczerpującej odpowiedzi, nie powinniśmy mieć wątpliwości, co do tego, że najprawdopodobniej nie trafiliśmy najlepiej. Jeśli ktoś dobierając nam oprawki wskazuje przede wszystkim na korzyści, jakie mają one dla naszego wyglądu, również nie świadczy to o nim najlepiej. Najbardziej niebezpieczny wydaje się jednak personel salonu optycznego, który nie wykazuje żadnego zaangażowania wymagając od nas samodzielnego doboru oprawek, bo przecież to my będziemy w nich chodzić.
Gdy oceniliśmy już poziom wiedzy personelu, możemy zapytać także o to, kto będzie nam wykonywał okulary. Nie jest to wcale oczywiste, a w związku z tym może być to zarówno osoba właśnie nam doradzająca, jak i całkiem inna. Dobrze jest też wiedzieć, czy salon optyczny posiada na miejscu specjalistyczny sprzęt przeznaczony do szlifowania szkieł. Niekiedy okazuje się, że nie ma o nim mowy, a wtedy można również zadać sobie pytanie o to, czy rzeczywiście udało się nam trafić na dobrego optyka.
Tani i dobry optyk w Krakowie
Jeśli mamy już pewne wyobrażenie o usługach świadczonych przez optyków, pozostaje nam tylko wybór tego najlepszego. Tu z pewnością pomogą nam opinie naszych znajomych, przyjaciół oraz członków rodziny. Oczywiście, zawsze musimy pamiętać o tym, że miarodajność opinii jest zróżnicowana tak samo, jak zróżnicowane potrafią być kryteria oceny stosowane przez kolejne osoby. Podobnie, jak ma to miejsce w salonie optycznym, nie bójmy się zadawania konkretnych pytań, aby dowiedzieć się, czy naprawdę możemy czuć się w danym miejscu pewnie.
0 Komentarze