Czasami walka ze złymi nawykami żywieniowymi może przypominać syzyfową pracę. Właśnie wtedy, gdy myślisz, że masz swoje odruchy pod kontrolą, nagle pojawia się silna chęć sięgnięcia po coś słodkiego. Stare nawyki biorą górę i cała ciężka praca, jaką włożyłeś w siebie, wydaje się zanikać. Można mieć wrażenie, że złe nawyki żywieniowe dyktują nam życie. Jak sobie z nimi skutecznie radzić
Z czym tak naprawdę się zmagasz?
Zrozumienie swoich nawyków i tego, jak na Ciebie wpływają, ułatwi ich zmianę. Warto uświadomić sobie, że wszystkie nasze przeszłe doświadczenia, nawet te ze świata kulinarnego, mogą zmienić sposób myślenia i działania. Emocje i myśli często wynikają podświadomie z nawyków żywieniowych. Nie mamy wpływu na ich pojawienie się. Działanie, czyli sięganie po ulubionego batonika, czy po paczkę słonych paluszków, dzieje się automatycznie i bez naszej uwagi.
Praktykuj dobre nawyki żywieniowe
Może to wyglądać coś takiego: Wracając ze studiów do domu, przez pewien czas zatrzymywałeś się w piekarni, aby kupić ciasto drożdżowe z dżemem. Zaczęłaś kojarzyć smak i zapach wypieków z tym, co działo się w Twoim organizmie. Wzrost glukozy we krwi kojarzył się z relaksem. Nie musiałeś już pamiętać, żeby codziennie w drodze do domu zatrzymać się przy piekarni. Twoje nogi zabierały cię tam automatycznie, tydzień po tygodniu. Odczuwałeś też silne pragnienie spożycia cukru, gdy szukałeś relaksu. Twoje ciało reagowało na stan emocjonalny lub potrzebę odpoczynku łaknieniem cukru (pysznej, dobrze wypieczonej drożdżówki ze słodkim dżemem). W końcu okazało się, że nie jesteś w stanie się temu oprzeć. Nawyki żywieniowe mogą obejmować skłonność do spożywania określonych pokarmów lub zmianę pory posiłków. Może to wpływać na metabolizm. Wszystko zależy od wcześniejszych doświadczeń, bodźców i nieświadomej reakcji.
Przyjrzyj się temu co jesz
Aby zmienić swoje nawyki żywieniowe, musisz najpierw upewnić się, że nie są one sprzeczne z potrzebami żywieniowymi Twojego organizmu. Łatwo jest obwiniać innych za podjadanie. Ale trudno jest przyznać, że podjadasz, ponieważ nie spożywasz odpowiednich składników odżywczych. Chociaż możesz nie być w stanie zapewnić 5 posiłków dziennie jak profesjonalny szef kuchni, możesz poprawić jakość jedzenia, zwracając uwagę na to, co znajduje się na twoim talerzu w ciągu dnia. Czy jesz za dużo? Niewystarczająca ilość kalorii z jedzenia może prowadzić do niekontrolowanych zachcianek na różne pokarmy. Dietetyk może pomóc Ci ustalić, jak powinno wyglądać Twoje menu i ile powinieneś jeść.
Zatrzymaj cykl złych nawyków
Dieta pudełkowa to sposób na uzyskanie pomocy, jeśli wypróbowałeś wszystkie możliwe rozwiązania i nadal czujesz się najlepiej. Jest to świetne rozwiązanie, które można polecić, jeśli Twoim "wyzwalaczem" jest po prostu akt gotowania posiłków. Może to być dobry pomysł dla Ciebie, aby ktoś inny mógł przygotować twoje posiłki, jeśli twój nawyk obejmuje nadmierne spożycie żywności. Dieta pudełkowa nie tylko zaoszczędzi Ci wysiłku związanego z gotowaniem, ale również zapewni, że wszystkie pozycje menu są odpowiednio sprawdzone przez dietetyka. Porozmawiaj ze specjalistą o swojej diecie, liczbie kalorii i innych aspektach żywienia.
Nawyki można przełamać poprzez regularność, spożywanie zdrowych posiłków, bycie świadomym swojego ciała i słuchanie go. Dietetyk może pomóc Ci w nawiązaniu zdrowej relacji z jedzeniem.
0 Komentarze