Według różnych badań z ostatnich lat szacuje się, że od 15% do 30% Polaków, w tym dzieci, ma astygmatyzm. W niektórych przypadkach ta wada refrakcji nie wymaga korygowania, jednak większość astygmatyków odczuwa dyskomfort na co dzień. Wielu z nich może nawet nie być świadomym, że bóle głowy czy trudności z koncentracją mogą wynikać właśnie z niezborności. Jeśli soczewki, które nosisz, sprawiają, że swędzą Cię oczy i odczuwasz nieustanny dyskomfort, być może masz wrażliwe oczy, ale zdarza się, że takie objawy wywołuje niezdiagnozowany astygmatyzm! Czym charakteryzują się soczewki dla osób z niezbornością?
Objawy astygmatyzmu
Astygmatyzm, czy też niezborność, jest powszechną wadą wzroku spowodowaną przez deformację gałki ocznej, zwykle rogówki lub soczewki. Ulegają one rozciągnięciu, czego wynikiem jest inny kształt – bardziej przypominający piłkę do rugby, co z kolei wpływa na wytworzenie się dwóch punktów, w których zbiera się światło (w zdrowej gałce ocznej światło skupia się w jednym punkcie). Nie wiadomo do końca, jakie są przyczyny powstawania tej wady refrakcji – może to być genetyka i wada wrodzona, a astygmatyzm może też powstawać na skutek urazów oka, operacji na oku czy przewlekłych stanów zapalnych. Osoby z astygmatyzmem widzą świat w nieco inny sposób, niż ci z fizjologicznie zdrowymi oczami – obraz jest nieostry, zamglony, rozmazany, a kontury są niewyraźne. Mówimy tu o sytuacji, gdy astygmatyzm nie jest korygowany. Jakie są objawy, które mogą sugerować, że mamy do czynienia z tą wadą refrakcji? Oprócz wyżej wymienionych, pojawiają się problemy z wyczuciem przestrzeni, mruganie oczu w celu poprawienia widzenia, bóle głowy w okolicach czoła, tarcie i łzawienie oczu czy też zmęczenie po wysiłku wzrokowym. Zdarza się, że osoby z astygmatyzmem widzą rozdwojony obraz lub przekrzywiają głowę, by coś ujrzeć. Warto obserwować pod tym kątem dzieci, u których nieleczona niezborność może skutkować np. zezem.
Soczewki dla astygmatyków
Astygmatyzm z powodzeniem można korygować albo za pomocą okularów cylindrycznych, albo soczewek torycznych. Soczewki astygmatyzm korygujące są skonstruowane w ten sposób, by idealnie dopasować się do zdeformowanej gałki ocznej, dzięki czemu zyskuje się ostry i wyraźny obraz. Takiego efektu nie dadzą zwykłe soczewki sferyczne przeznaczone dla krótkowidzów i dalekowidzów, dlatego często osoby z astygmatyzmem odczuwają dyskomfort nosząc je. Ten problem znika przy używaniu soczewek torycznych. Na rynku można znaleźć różne rodzaje soczewek torycznych – jednodniowe, miesięczne, dwutygodniowe, całodobowe. Ten produkt jest nieco droższy od standardowych soczewek z uwagi na ich specyficzną konstrukcję. Ceny za parę soczewek miesięcznych zaczynają się od 35 złotych, a za parę jednodniowych – 6-8 złotych. Najbardziej opłaca się robić zakupy w sklepach internetowych. Sklep z soczewkami BezOkularow.pl to nie tylko gwarancja niższej ceny i szybkiej dostawy, ale przede wszystkim ogromnego wyboru pośród producentów i różnych rodzajów soczewek. O ile z ekonomicznego punktu widzenia lepiej kupować ilości hurtowe (np. zapas na 6-9 miesięcy), to na samym początku przygody z soczewkami warto testować różne opcje, by wybrać najlepszą dla siebie.
Warto też pamiętać, że zanim udacie się na zakupy, należy skonsultować się ze specjalistą – optometrystą lub lekarzem okulistą. Aktualne badanie wzroku i dokładny wywiad z pacjentem są kluczowe w dopasowaniu jak najlepszego produktu. Nie kupuje się soczewek na podstawie recepty na okulary czy też na podstawie wiedzy o swojej wadzie refrakcji starszej niż 2 lata. Zaleca się, by odbywać kontrolne wizyty właśnie co 2 lata, ponieważ astygmatyzm jest wadą wzroku, która rozwija się w trakcie życia. Dodatkowo, podczas wizyty w celu dobrania soczewek, wykonywane są inne badania, niż w przypadku dobierania okularów cylindrycznych.
0 Komentarze