Większość ludzi nie myśli o procesie nauki czytania, dopóki nie zdecyduje się na rozpoczęcie nauczania własnych dzieci w domu.
W przeciwieństwie do tego, w co wierzą niektórzy, nauka czytania nie jest procesem "naturalnym", który odbywa się samoistnie. Jest to proces złożony, który wymaga właściwego nauczania różnych umiejętności i strategii, takich jak fonika (znajomość zależności między literami i dźwiękami) oraz świadomość foniczna.
Dobra wiadomość jest taka, że choć samo czytanie jest procesem złożonym, to jednak kroki podejmowane w celu zbudowania tych umiejętności są dość proste i proste. Aby nauczyć dzieci, jak czytać i sprawić, by było to pozytywne i satysfakcjonujące doświadczenie, spróbuj tych prostych i sprawdzonych w czasie strategii poniżej.
Oto 10 prostych kroków, aby nauczyć dziecko czytać w domu:
1. Użyj piosenek i rymowanek w przedszkolu, aby zbudować świadomość foniczną
Pieśni i rymowanki dziecięce to nie tylko zabawa - rymowanki i rytmy pomagają dzieciom usłyszeć dźwięki i sylaby w słowach, co pomaga im w nauce czytania. Dobrym sposobem na budowanie świadomości fonetycznej (jedna z najważniejszych umiejętności w nauce czytania) jest wspólne klaskanie rytmicznie i wspólne recytowanie piosenek. Ta czynność polegająca na zabawie i zacieśnianiu więzi jest dla dzieci fantastycznym sposobem na ukryte rozwinięcie umiejętności czytania i pisania, które pozwolą im osiągnąć sukces w czytaniu.
2. Zrób w domu proste karty słów
Wyciąć proste kartki i napisać słowo zawierające po trzy dźwięki na każdej z nich (np. baran, siedzący, świnia, góra, słońce, garnek, płetwa). Zaproś dziecko do wybrania kartki, a następnie przeczytaj razem słowo i trzymaj trzy palce. Poproś je, aby powiedziało pierwszy dźwięk, który słyszy w słowie, potem drugi, a potem trzeci. Ta prosta czynność wymaga niewiele czasu i buduje podstawowe umiejętności foniczne i dekodujące (pomaga im nauczyć się brzmienia słów). Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna uczyć się liter alfabetu, skup się na dźwięku, który wydaje każda z liter, bardziej niż na nazwach liter.
3. Zaangażuj swoje dziecko w środowisko bogate w grafiki
Stwórz codzienne możliwości budowania umiejętności czytania u swojego dziecka poprzez stworzenie w domu środowiska bogatego w wydruki. Widzenie drukowanych słów (na plakatach, wykresach, książkach, etykietach itp.) umożliwia dzieciom dostrzeżenie i zastosowanie powiązań między dźwiękami i symbolami literowymi. Kiedy jesteś poza domem, wskaż litery na plakatach, billboardach i znakach. Z czasem można wymodelować brzmienie liter, aby stworzyć słowa. Skup się na pierwszej literze w słowach. Zapytaj swoje dziecko: "Jaki dźwięk wydaje ta litera?" "Jakie inne słowo zaczyna się od tego dźwięku?" "Jakie słowo rymuje się z tym słowem?"
4. Graj w gry słowne w domu lub w samochodzie
Bazując na poprzednim kroku, wprowadzaj regularnie proste gry słowne. Skup się na grach, które zachęcają dziecko do słuchania, identyfikowania i manipulowania dźwiękami w słowach. Na przykład, zacznij od zadawania pytań typu "Od jakiego dźwięku zaczyna się dane słowo?". "Jakimi dźwiękami kończy się to słowo?" "Jakie słowa zaczynają się od dźwięku?" i "Z jakim słowem rymuje się ?".
5. Zrozumienie podstawowych umiejętności związanych z nauczaniem dzieci czytania
Ważne jest, aby pamiętać, że nauka czytania wymaga różnych umiejętności. Istnieje pięć zasadniczych elementów czytania, o których można przeczytać tutaj. Są to umiejętności, których wszystkie dzieci potrzebują, aby z powodzeniem nauczyć się czytać. Podsumowując, obejmują one:
Świadomość foniczna - zdolność do słyszenia i manipulowania różnymi dźwiękami w słowach
Fonika - rozpoznawanie związku między literami a wydawanymi przez nie dźwiękami
Słownictwo - rozumienie znaczenia słów, ich definicji i kontekstu
Rozumienie czytania - rozumienie znaczenia tekstu, zarówno w storybokach, jak i książkach informacyjnych
Płynność - zdolność do czytania na głos z szybkością, zrozumieniem i dokładnością
6. Zabawa magnesami literowymi
Dźwięki samogłosek średnich mogą być trudne dla niektórych dzieci, dlatego też ta czynność może być tak pomocna. Przygotuj magnesy literowe na lodówce i pociągnij samogłoski na jedną stronę (a, e, i, o, u). Powiedz słowo CVC (spółgłoska-samogłoska-spółgłoska), na przykład "kot", i poproś dziecko o przeliterowanie go za pomocą magnesów. Aby im pomóc, powiedz głośno każdą samogłoskę (/ayh/, /eh/, /ih/, /awe/, /uh/), wskazując na jej literę, i zapytaj dziecko, który z nich wydaje dźwięk podobny do środkowego.
7. Wykorzystaj moc technologii, aby utrzymać dziecko w zaangażowaniu
Nauka czytania powinna być przyjemnym procesem, aby utrzymać motywację dzieci do poprawy. Czasami dziecko może być pełne podniecenia i chęci do nauki na początku, ale gdy raz uderzy o ścianę, może czuć się przytłoczone i łatwo się poddawać. Jako rodzic, może czuć się niemożliwym, aby ponownie się podnieść i wiedzieć, gdzie wypełnić wszelkie luki, które mogą być przyczyną frustracji.
Czytanie Jajka korzysta z samodzielnych lekcji, które dopasowują się do indywidualnych możliwości każdego dziecka. Dzieci są regularnie nagradzane za wykonywanie czynności i osiąganie nowych poziomów, co motywuje je do pozostawania na bieżąco. Rodzice mogą również przeglądać natychmiastowe raporty o postępach w nauce, aby zobaczyć, jak rozwijają się umiejętności dziecka.
8. Codziennie czytać razem i zadawać pytania na temat książki
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele umiejętności można nabyć poprzez proste czytanie dziecku. Nie tylko pokazujesz im, jak brzmią słowa, ale także budujesz kluczowe umiejętności rozumienia, rozwijasz ich słownictwo i pozwalasz im usłyszeć, jak brzmi płynny czytnik. Przede wszystkim regularne czytanie pomaga dziecku rozwinąć w sobie umiejętność czytania z miłością, co jest najlepszym sposobem na przygotowanie go do sukcesu w czytaniu.
Wzmacniaj umiejętności rozumienia dziecka poprzez zadawanie pytań podczas czytania. W przypadku młodszych dzieci zachęcaj je do angażowania się w pracę z obrazami (np. "Widzisz łódkę? Jakiego koloru jest kot?"). W przypadku starszych dzieci, zadawaj pytania o to, co właśnie przeczytałeś, np. "Dlaczego uważasz, że mały ptaszek się bał?". "Kiedy Sophie zdała sobie sprawę, że ma specjalne moce?"
9. Codziennie graj w gry, aby zapamiętać słowa wzroku o wysokiej częstotliwości
Wzrok to takie słowa, których nie da się łatwo usłyszeć i które muszą być rozpoznane na pierwszy rzut oka. Wysokoczęstotliwościowe słowa wzroku to takie, które bardzo często pojawiają się podczas czytania i pisania (np. ty, ja, my, mamy, mieliśmy i, do, mają, oni, gdzie, byli, robi).
Strategia uczenia się wyrazów wzroku brzmi: "Zobacz słowo, powiedz słowo". Nauka rozpoznawania i czytania słów ze wzroku jest niezbędna, aby małe dzieci stały się płynnymi czytelnikami. Większość dzieci będzie w stanie nauczyć się kilku słów ze wzroku w wieku czterech lat (np. to, mój, ja, nie, zobacz i my) oraz około 20 słów ze wzroku do końca pierwszego roku nauki. Możesz uczyć się słów ze wzroku bawiąc się kartkami błyskowymi i korzystając z programów do czytania, takich jak "Czytanie jajek".
10. Bądźcie cierpliwi. Najlepszym sposobem, aby nauczyć dzieci czytać jest zabawa!
Każde dziecko uczy się w swoim własnym tempie, więc zawsze pamiętaj o tym, co najważniejsze, aby sprawiać mu przyjemność. Czytając regularnie, mieszając rzeczy z wybranymi przez siebie zajęciami i pozwalając dziecku od czasu do czasu wybierać własne książki, zaszczepisz mu wczesną miłość do czytania i dasz najlepszą szansę na sukces w czytaniu w krótkim czasie.
0 Komentarze