Praca i nauka zdalna, długie godziny spędzone przed komputerem w pozycji siedzącej, nieruchomymi kolanami i uciskiem na kręgi szyjne i lędźwie sprawia, że coraz więcej osób narzeka na bóle kręgosłupa. I chociaż ciężko to często zaakceptować, nie ma innej rady na zlikwidowanie tych przypadłości jak ruch, wysiłek fizyczny i masaże. Wszystkie trzy kierunki powinny toczyć się równolegle i tak długo, jak trwa praca w pozycji siedzącej.
Masaż, masażer i masażysta
Aby pozbyć się bólu kręgosłupa, należy włączyć do codziennej rutyny ruch fizyczny, obojętnie jaki. Wprowadzając ciało w ruch pozbywamy się napięć, uruchamiamy stawy, zmuszamy do pracy mięśnie. Osoby, które nie chcą biegać, ćwiczyć na siłowni, wylewać pot podczas indywidualnych treningów mogą osiągnąć podobny efekt ćwicząc samodzielnie w domu.
Jednak pokonywanie bólu kręgosłupa, gdy on już się pojawi nie jest zadaniem prostym. Walka z obolałym ciałem musi przebiegać równolegle: poprzez rozluźnianie całego ciała, mięśni i ścięgien, również tych najdrobniejszych, łączących kręgi oraz ich wzmacnianie. Rozluźnianie mięśni zawsze warto zaczynać od automasażu, a optymalnym przyborem do tego celu jest roller. Roller to piankowy wałek o gładkiej lub pokrytej wypustkami powierzchni o różnym stopniu twardości. Może być pełny lub pusty w środku.
Ćwiczenia relaksacyjne likwidują napięcia układu kostnego
Roller to narzędzie stosowane w rehabilitacji oraz w trakcie ćwiczeń relaksacyjnych. Likwiduje nadmierne napięcia mięśni oraz powięzi mięśniowych. Używa się go bardzo prosto a istotą ćwiczenia jest siła grawitacji ciała, które poprzez nacisk na przyrząd i przemieszczanie ciała po nim otrzymuje solidny masaż. Ciało należy przesuwać po rollerze bardzo wolno, tak by wypustki na jego powierzchni zdążyły uciskać mięśnie. W trakcie powolnego ćwiczenia, ćwiczący poczuje miejsca, które dokuczają mu najsilniej. Po ich zlokalizowaniu warto zatrzymać na nich roller nieco dłużej, tak by wałek skutecznie je uciskał. Po zakończeniu punktowego masażu trzeba wrócić do masowania całej powierzchni ciała.
Po zakończeniu całej sesji ćwiczeń ciało będzie nieco obolałe, dlatego do następnej serii warto przystąpić dopiero po 24 lub 48 godzinach. Z czasem ból powinien ustąpić a roller otrzyma funkcję wyłącznie masażu powierzchniowego.
Rodzaje rollerów
Popularność tego przyrządu wśród osób uprawiających sporty amatorsko i profesjonalnie sprawiły, że rynek akcesoriów sportowych obfituje w różnego rodzaju rollery. Rollery gładkie i stosunkowo miękkie przeznaczone są dla osób bardzo obolałych i na początek użytkowania. Pozwalają na powolne przyzwyczajenie się do tego rodzaju automasażu.
Rollery z wypustkami mocno ugniatają najbardziej bolące miejsca i stanowią kolejny etap trudności. Niezwykle przydatne są też rollery krótkie i długie. Te najkrótsze służą do rollowania krótkich odcinków ciała jak stopy, dłonie czy łydki. Rollery długie są pomocne do masażu pleców, kręgosłupa górnego, ud, pośladków czy przedramion.
Akcesoria sportowe do użytku domowego sprawiają, że unikamy rutyny. Ich różnorodność pomaga w tworzeniu wciąż nowych ćwiczeń i układów, tak by można było skutecznie trenować całe ciało.
Artykuł partnera
0 Komentarze