Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna mieć miejsce między 6 a 12 miesiącem życia. Zbiega się to mniej więcej z wyrastaniem pierwszych zębów stałych. Podczas tej wizyty chodzi o szeroko rozumianą profilaktykę. Lekarz udzieli rodzicom wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej dziecka. Poleci odpowiednie produkty i wyjaśni, jak należy myć zęby. Lekarz doradzi również, jak uniknąć wad zgryzu. Omówi metody radzenia sobie z ząbkowaniem, wyjaśni kolejne kroki (kolejność, długość), aby pomóc rodzicom pozbyć się wszelkich wątpliwości. Należy również przeprowadzić rozmowę na temat wpływu żywienia na próchnicę i wady zgryzu, ponieważ rozpoczyna się etap rozszerzania diety. Jest to szczególnie ważne, ponieważ dzieci kształtują nawyki żywieniowe, które później trudno będzie zmienić. Cukrowe napoje, niezdrowe przekąski i przetworzona żywność.
Czytaj również: Kiedy należy zacząć szczotkować zęby dziecka?
Dentysta odwiedza dziecko ze szczoteczką do zębów. Stomatolog w dalszym ciągu skupia się na dziecku i ewentualnym dostosowaniu lub modyfikacji wcześniejszych zaleceń, które mogą mieć znaczenie dla jego przyszłego rozwoju. Wizyty u dentysty wymagają pozycji wymuszonej, takiej jak otwarte usta, jasne światło, nieprzyjemne zapachy, komunikacja z obcymi ludźmi. Może to powodować większy stres niż inne. Rodzice muszą odpowiednio przygotować dziecko. Najważniejszy jest tu pozytywny przekaz. Pamiętajmy, że dorośli często mogą wyrażać swój niepokój i obawy związane z leczeniem stomatologicznym. Należy zachować ostrożność. Unikaj zwrotów typu "nie bój się" lub "to nie będzie bolało", ponieważ mogą one wywołać niepokój. Możesz wyjaśnić dziecku, co robi dentysta i jak wygląda fotel, lustro i gabinet. Jeśli dziecko jest zainteresowane, możesz w zabawny sposób pokazać mu swoje zęby i kazać naśladować sytuację w szpitalu. Możesz też wykorzystać bajki lub książki dla dzieci, w których ulubieni bohaterowie Twojego dziecka odwiedzają dentystę. Ponieważ sytuacja jest dla nich znajoma, dziecko, które ma takie nastawienie, będzie mniej niespokojne. Dzięki temu wizyta u dentysty będzie dla dziecka bardziej przewidywalna, a pacjent będzie czuł się mniej zestresowany.
Skuteczne przystosowanie dziecka do otoczenia - ale nie bez współpracy
Zespół stomatologiczny to kolejny ważny element adaptacji. Wizyta zapoznawcza to pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Stomatolog musi poznać dziecko, z czasem zdobyć zaufanie i sprawić, by czuło się swobodnie. Stomatolog oprowadza dziecko po gabinecie, przedstawia asystentkę i zapoznaje ze sprzętem. Rozmawia z dzieckiem, aby ocenić jego gotowość do dalszego postępowania. U niektórych dzieci na pierwszej wizycie odbywa się pierwsze leczenie i badanie. Często jednak kończymy na wizycie adaptacyjnej. Każde dziecko jest inne, więc każdy stomatolog dostosuje plan leczenia do jego potrzeb. Badania pokazują, że pozytywne doświadczenia z dentystą są kluczowym czynnikiem wpływającym na uczęszczanie dzieci do gabinetu w wieku dorosłym.
Dzięki regularnym wizytom dziecko może stopniowo przystosować się do środowiska stomatologicznego.
- Badanie stomatologiczne
- Leczenie profilaktyczne
- Leczenie
W planie leczenia należy uwzględnić indywidualne potrzeby każdego pacjenta. Oprócz procedur leczniczych lekarz wprowadzi zmiany w zachowaniach i nawykach rodziców i dzieci, które poprawią stan zdrowia jamy ustnej. Planując swoje działania lekarz bierze pod uwagę wymagania profilaktyczne i terapeutyczne. Będzie to zależało od stanu uzębienia i ryzyka rozwoju próchnicy. Uwzględnia również poziom współpracy dziecka, a także wszelkie współistniejące schorzenia ogólnoustrojowe. Aby uzyskać pełną akceptację rodziców, wszystkie kroki są omawiane z rodzicami. Powyższe elementy należy uwzględnić podczas planowania:
- eliminację bólu
- ocena ryzyka próchnicy
- działania profilaktyczne
- zatrzymanie wczesnych etapów rozwoju próchnicy
- wypełnianie ubytków próchnicowych
- ewentualna ekstrakcja
- dodatkowe konsultacje
- zalecenia dla rodziców i dziecka wizyty kontrolne
0 Komentarze