Jak dużo powinniśmy jeść, aby czuć się zdrowo i szczupło? Jakie znaczenie ma ilość spożywanych posiłków? Przyjmuje się, że powinniśmy spożywać od czterech do pięciu posiłków dziennie.
Zdrowa dieta wymaga spożywania 4-5 posiłków dziennie
Chociaż od dawna wiadomo, że codzienne spożywanie dużych posiłków może prowadzić do przybierania na wadze, niektórzy ludzie nadal nie są tego pewni. Wiele osób wierzy, że jeśli będą jeść mniej, to stracą niechciane kilogramy. Po długim okresie głodu, duży posiłek może spowodować nadmierny wzrost poziomu glukozy we krwi. Jest to silny bodziec dla trzustki do zwiększenia wydzielania insuliny. Schudnięcie jest znacznie trudniejsze lub niemożliwe, jeśli w organizmie jest wysoki poziom insuliny. Łatwiej jest schudnąć, gdy jesz mniejsze porcje i częściej. Zaleca się spożywanie co najmniej 4 do 5 posiłków dziennie, aby utrzymać zdrowie i masę ciała. Dzięki temu organizm może racjonalnie gospodarować otrzymywaną energią, nie musi podjadać przez długi czas ani gromadzić tkanki tłuszczowej. Organizm ludzki chętniej przyswaja i wykorzystuje składniki odżywcze, które są dostarczane w mniejszych ilościach, ale w regularnym harmonogramie. Pamiętaj, aby kolację zjeść co najmniej 2 godziny przed snem.
Należy pamiętać o zalecanym rozkładzie kalorii. Najlepiej podzielić dzienną dawkę energii z całego pożywienia na pięć posiłków.
- - Pierwsze śniadanie - 25% całodobowej wartości energetycznej
- - Drugie śniadanie - 10%.
- - Obiad - 30%
- - Podwieczorek - 15%
- - Kolacja - 20%
Aby dokładnie określić rozkład kalorii w każdym posiłku, musisz znać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Każdy organizm jest wyjątkowy i wymaga indywidualnej diety. Na podstawie swojego wieku, wagi, wzrostu i poziomu aktywności fizycznej możesz obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Pamiętaj, aby w każdym posiłku znalazły się wszystkie składniki odżywcze, tj. białko, węglowodany, tłuszcze i witaminy, w takich ilościach, aby nasz organizm mógł je wykorzystać do utrzymania sprawności umysłowej lub fizycznej. Skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci stworzyć indywidualny jadłospis, który będzie najlepiej odpowiadał Twojemu zdrowiu i wyglądowi.
Dowiedz się więcej o diecie i zdrowym odżywianiu na sekretysmuklejsylwetki.pl
Odpowiednie przerwy między posiłkami są niezbędne
Organizm nie musi być głodny przez długi czas ani gromadzić dużych zapasów, aby być zdrowym. Przerwy między posiłkami nie powinny trwać dłużej niż 3-4 godziny. Długie przerwy mogą spowodować spadek poziomu glukozy we krwi. Głód może wpływać na nastrój, koncentrację, odporność na stres, drażliwość. Po pewnym czasie może dojść do zaburzeń w metabolizmie, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i innych nieprzyjemnych objawów. Podczas głodówki organizm wydziela soki trawienne. Soki te mogą z czasem uszkodzić błonę śluzową żołądka, jeśli nie ma nic do strawienia. Zbyt długie przerwy między posiłkami mogą prowadzić do podjadania, co jest częstą przyczyną otyłości. Organizm dąży do jak najszybszego wyrównania niedoborów energetycznych. Jesteśmy bardziej wrażliwi na bodźce, jeśli mamy nadmierny apetyt. Dlatego sięgamy po słodkie i tłuste potrawy, które są mniej kaloryczne, a bardziej wartościowe.
Ważna jest jakość!
Pamiętaj, że nie chodzi o to, co jesz, ale jak odżywiasz swój organizm. Niezależnie od tego, ile posiłków wybierzemy i jak restrykcyjnie będziemy je ograniczać, efekty mogą być bardzo podobne, jeśli spożywamy dużo niezdrowej żywności. Ważne jest, aby zaspokajać swoje dzienne potrzeby żywieniowe. Unikaj tłustych mięs i wybieraj chudszy drób lub ryby bogate w dobroczynne kwasy tłuszczowe. Upewnij się, że jesz dużo świeżych owoców i warzyw. Unikaj niezdrowych tłuszczów, cukru i innych szkodliwych dodatków do żywności. Istnieje wiele sposobów na zmodyfikowanie swojej diety. Możesz modyfikować swoją dietę w zależności od harmonogramu pracy lub aktywności fizycznej, ale najważniejsza jest ich jakość.
0 Komentarze