Argan należy do grupy drzew ciernistych, które porastają tereny zachodnie Maroka. Drzewa arganowe są unikalnym i wyjątkowym okazem w swojej rodzinie, która nosi szlachetną nazwę -Sapotaceae. Należy do niej ponad 1000 gatunków i to właśnie Argan jest rośliną, która potrafi przetrwać w suchym klimacie, w opozycji do pozostałych przedstawicieli gatunku, które stanowią krzewy i drzewa tropikalne. Dodatkowym wyróżnieniem dla Agaru jest fakt, że jako jedyny rośnie na na północnej części pustyni Sahara. Kwiaty drzewa arganowego mają zielono-białą barwę i kwitną w okresie letnim- od maja do sierpnia. Ich kształt stanowią małe kępki liści o przekroju 5-6 mm. Owoc Arganu potrzebuje, aż 12 miesięcy, aby dojrzeć, co sprawia, że jest niezwykle cenny. Niedojrzały owoc drzewa arganowego ma zieloną barwę, natomiast ten, który osiągnął pełną dojrzałość jest jasno żółty. Kolisto-owalny kształt owoców przypomina nieco oliwkę w większym rozmiarze. Główną bazę owocu stanowi twardy orzech, który w swoim wnętrzu ma zazwyczaj do 3 nasion o lekko migdałowatej formie, które zawierają cenny i bogaty w kwasy tłuszczowe olej. Orzech jest otoczony przez mięsistą, cienką i trudną do przecięcia powłokę.
Historia i tradycja
Olej arganowy jest wytwarzany ręcznie, tradycyjną metodą. Zebrane owoce zostają wysuszone na słońcu, a miąższ przeznaczony jest jako pokarm dla bydła. Proces produkcji oleju jest bardzo czasochłonny i ciężki, a zajmują się nim głównie kobiety. To właśnie one rozpoczynają pracę ręcznym rozłupywaniem orzechów, ich sortowaniem i prażeniem nasion oraz rozdrabnianiem, a kolejno mieleniem przy użyciu ostrych kamieni i moczeniu ich w lodowatej wodzie. Do powstałej pasty dodaje się ciepłą wodę, dzięki czemu olej wypływa na powierzchnię i jest z niej zbierany. Po krótkim czasie leżenia olej z barwy ciemno brunatnej nabiera przezroczystego tonu. Zostaje on ostrożnie odlany i oczyszczony z wszelkich półproduktów.
Uznaje się, że wyprodukowanie jednego litra oleju arganowego zajmuje około 10 godzin ciągłej pracy. Taki wynik to skutek wydajności produkcji, która jest bardzo mała- na wyprodukowanie 2 litrów oleju potrzeba, aż 100kg owoców. Podróżujący przez prowincje Tamanar w Maroku (teren południowo-zachodni) w czerwcu może bez żadnych trudności spotkać na ulicach młodocianych sprzedawców, których towarem jest butelkowany olej arganowy. Olej arganowy ma ciemniejsza barwę od oleju tłoczonego z oliwek, który jest najczęściej używanym w Maroku olejem spożywczym. Smak oleju arganowego przywodzi na myśl masło orzechowe, ma bogaty smak i niesamowity aromat. Kwas linolowy i olejowy stanowi aż 80% zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych oleju z arganu. Kwas linolowy stanowi przy tym 37%, jest to zacznie większy udział w składzie niż np. w oliwie z oliwek ( tam zawartość kwasu linolowego to zaledwie 10%). Kwas ten zaliczany jest do grupy esencjonalnych kwasów tłuszczowych (czyli takich, które nie są produkowane przez ludzki organizm), dlatego należy go przyjmować razem z pokarmem.
Medycyna naturalna zawdzięcza olejowi arganowemu właściwości odmładzające, czy choćby fakt, że jest on świetnym afrodyzjakiem. Przez setki lat jego zalety były wykorzystywane do pielęgnacji włosów i skóry, ponieważ jego bogaty skład zawiera mnóstwo wartości odżywczych, co wpływa pozytywnie na wygląd i poprawę jakości struktur włosa.
Dowiedz się gdzie kupić w 100 % naturalny i skuteczny olejek arganowy
0 Komentarze