Leczenie kanałowe zęba wcale nie jest częstą praktyką dentystyczną. Przeprowadza się je przede wszystkim wówczas, gdy doszło już do nieodwracalnych zmian w miazdze zęba. Przeważnie winna jest próchnica, której nie zaczęto leczyć odpowiednio wcześnie, problemem mogą być jednak również urazy zębów. Wiele osób obawia się tej formy pomocy. Warto więc przypomnieć, że nowoczesne metody leczenia kanałowego przyczyniają się do tego, że jest ono bezbolesne. Co jeszcze dobrze jest wiedzieć na jego temat.
Jak wygląda ząb?
Każdy ząb jest zbudowany zarówno z tkanek twardych, jak i miękkich. Do tkanek twardych zalicza się szkliwo będące zewnętrzną warstwą zęba, zębinę, która tworzy wewnętrzny ząb wewnątrz jego korzenia oraz korony, a także tak zwany cement korzeniowy, który znajduje się na zewnętrznej powierzchni korzenia zęba. Przestrzeń, która znajduje się we wnętrzu każdego zęba to komora. W koronie zęba i w kanale wewnątrz korzenia znajduje się tkanka miękka znana jako miazga, w niej zaś – włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne. Miazga jest kojarzona przede wszystkim z tym, że odpowiada za bodźce termiczne, które odczuwa ząb. Okazuje się jednak, że zawdzięczamy jej nie tylko to, że czujemy ból zębów oraz wiemy, kiedy je dotykamy. Miazga ma do spełnienia także funkcję ochronną oraz odżywczą i jest wartościową barierę powstrzymującą bakterie różnego rodzaju.
Kiedy zdecydować się na leczenie kanałowe?
Stany chorobowe, które toczą się tak w zębie, jak i w otaczających go tkankach, są w tanie doprowadzić do nieodwracalnych zmian zachodzących w miazdze zęba, a to z kolei sprawia, że leczenie kanałowe staje się niemożliwe do uniknięcia. Często winna jest temu próchnica, choć źródłem problemów mogą być też urazy zęba, a także zapalenie przyzębia. Jeśli zapalenia miazgi nie da się wyleczyć, stomatolog przeważnie nie ogranicza się do wywiadu medycznego, ale zaleca również wykonanie zdjęć RTG. Właśnie one mają kluczową decyzję dla podjęcia ostatecznej decyzji o sposobie leczenia. Jeśli decyzja taka nie zostanie podjęta, można doprowadzić do poważnych powikłań w tkankach otaczających ząb. Konsekwencje takiego działania mogą być też odczuwane w kości szczęki oraz żuchwy, a nawet w stawach, nerkach oraz sercu.
Leczenie kanałowe – czego się spodziewać?
Na leczenie kanałowe zęba składa się kilka etapów. W pierwszej kolejności należy pozbyć się z jego wnętrza miazgi – zarówno wtedy, gdy jest ona zmieniona zapalnie, jak i wtedy, gdy jest ona martwa. Potem konieczne jest chemiczne i mechaniczne opracowanie jam zęba i ich dezynfekcja, na końcu zaś – szczelne wypełnienie kanałów specjalnym materiałem. Wszystkie te zabiegi mają utrzymać ząb w jamie ustnej nawet pomimo tego, że mamy do czynienia z jego stanem zapalnym. Pacjent może przy tym liczyć na to, że wyeliminowane zostaną tak charakterystyczne dla zapaleń dolegliwości bólowe. Leczenie kanałowe przeciwdziała także rozwojowi bakterii, które inaczej szybko zainteresowałyby się martwym zębem. Nie ma też dzięki niemu mowy o powikłaniach ze strony tkanek, które go otaczają.
https://cdcstomatologia.pl/endodoncja-krakow.html
0 Komentarze