Niestety, prawie wszystkie dzieci, które zaczynają chodzić do przedszkola, chorują. Z reguły powietrze w przedszkolach nie jest cyrkulowane i oczyszczane (jedynie okresowe, często niewystarczające, wietrzenie przez kratki wentylacyjne). Stagnacja powietrza, duszność, upał i wysoki poziom dwutlenku węgla to idealne środowisko dla szybkiego rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów.
Oddychanie dziecka wymaga co najmniej 20m3/h powietrza, dlatego przy średniej liczbie 20 dzieci i personelu w grupie minimalna wymiana powietrza wynosi 400m3/h. Wentylacja naturalna przez szczeliny w ryglach i okiennicach (napływ nie więcej niż 5-10 m3/h przez 1 okno) nie wystarcza do spełnienia nawet minimalnego wskaźnika. Pełne wietrzenie pomieszczeń z otwartymi oknami co godzinę, zwłaszcza w zimnych porach roku, jest niebezpieczne dla zdrowia dzieci. Zazwyczaj pomieszczenia przedszkoli wietrzone są tylko podczas spacerów dzieci - 1-2 razy dziennie, w zimne i gorące dni tylko przez kilka minut, tak aby do czasu powrotu dzieci powietrze w pomieszczeniach zdążyło się ogrzać/schłodzić.
Jak można rozwiązać ten problem?
1. Zainstalować wentylację nawiewną (wentylatory) o odpowiedniej wydajności, wyposażoną w filtry o najwyższym stopniu oczyszczania powietrza
Wloty powietrza dostarczają świeże powietrze do budynku w sposób ciągły. W zimnych porach roku powietrze może zostać ogrzane do komfortowej temperatury. Wentylatory wyposażone są w filtry dokładne, które zapobiegają przedostawaniu się do pomieszczenia najmniejszych cząsteczek kurzu, pyłków, wirusów, alergenów, bakterii, substancji rakotwórczych, spalin i innych szkodliwych substancji, a także nieprzyjemnych zapachów. Ściany wewnętrzne urządzenia są izolowane termicznie i akustycznie.
W ten sposób pomieszczenie przedszkola będzie stale zaopatrywane w świeże, czyste, bogate w tlen powietrze o odpowiedniej temperaturze. Wymiana powietrza zostanie poprawiona: powietrze nawiewane będzie stymulować powietrze wywiewane.
Dlaczego moje dzieci będą rzadziej chorować? Bakterie, wirusy i inne szkodliwe substancje nie pozostaną w pomieszczeniu. Dzięki stałej cyrkulacji powietrza, czystemu powietrzu i znormalizowanemu poziomowi CO2, ogólny klimat w pomieszczeniach będzie zdrowszy. Dzieci czują się lepiej i mają silniejszy system odpornościowy po prostu dzięki oddychaniu czystym, świeżym powietrzem. Do obiektów dziecięcych oferujemy przede wszystkim chłodziarkę Royal Clima Brezza z oczyszczaczem powietrza nawiewanego klasy medycznej, która z powodzeniem sprawdziła się na rynku.
2. Skorzystaj z oczyszczacza powietrza
W zimie zawartość wilgoci bezwzględnej w powietrzu zewnętrznym jest niska, a przy włączonych grzejnikach wilgotność względna spada do minimum. Jakie są zagrożenia związane z niską wilgotnością powietrza? Błony śluzowe, których zadaniem jest przeciwdziałanie szkodliwym wirusom i bakteriom, tracą kilkakrotnie swoją skuteczność, co przyczynia się do rozwoju infekcji i chorób układu oddechowego. Według SanPin z wymaganiami dotyczącymi pracy placówek przedszkolnych, wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach z pobytem dzieci powinna wynosić 40-60%. Jednak w sezonie grzewczym sama wilgotność nie wzrasta powyżej 20-30%.
W rozwiązaniu tego problemu pomoże oczyszczacz powietrza, który nie tylko zwiększy poziom wilgotności, ale również oczyści pomieszczenie z kurzu, pyłków i nieprzyjemnych zapachów. Zlewozmywaki, w przeciwieństwie do nawilżaczy ultradźwiękowych, wykorzystują tradycyjną zasadę odparowywania wody, są więc całkowicie bezpieczne. Zlewozmywak jest łatwy w obsłudze: wystarczy regularnie dolewać wodę i okresowo myć bęben.
Oczyszczacz powietrza przeznaczony jest do ciągłej profilaktyki przeciw chorobom zakaźnym. Chroni pomieszczenie przed wszelkimi infekcjami, alergenami, toksynami, szkodliwymi substancjami i zapachami. Na rynku jest wiele oczyszczaczy powietrza, ale dla przedszkoli polecamy Tion Clever, którego klasa oczyszczania i dezynfekcji spełnia normy sanitarne. Nie uważamy, aby zakup oczyszczacza powietrza był obowiązkowy dla wszystkich przedszkoli - jest on wskazany, jeśli administracja nie pozwala na instalację systemów wentylacyjnych (w takim przypadku oczyszczacz jest niezbędny do względnej normalizacji mikroklimatu).
Dezynfektor przyciągnie do swoich filtrów wszystkie bakterie, wirusy, zarodniki i oczyści powietrze z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Wirusy i bakterie wszelkiego rodzaju są nie tylko dezynfekowane na filtrach z 99,9% skutecznością, ale również całkowicie eliminowane. Jest to sterylny system, którego filtry nigdy nie staną się źródłem zakażenia, niezależnie od tego, jak długo są używane.
Instalacja oczyszczacza lub zlewu jest prostszym przedsięwzięciem, gdyż takie urządzenie wystarczy powiesić na ścianie lub postawić na podłodze i podłączyć, natomiast instalacja nawiewnika wymaga wywiercenia otworu w ścianie. Procedura ta nie wymaga zatwierdzenia.
Urządzenia te działają najskuteczniej w połączeniu. Jednostka nawiewna nasyca pomieszczenie świeżym, czystym powietrzem. Oczyszczacz powietrza utrzymuje optymalny poziom wilgotności i oczyszcza pomieszczenie z kurzu. Urządzenie dezynfekujące oczyszcza i sterylizuje powietrze w pomieszczeniu na głębszym poziomie. Urządzenia te stworzą korzystny mikroklimat w przedszkolu i znacznie zmniejszą zachorowalność dzieci.
0 Komentarze